Гігієна сну

24.11.2023

Якісний і тривалий сон необхідний організму. Сон покращує самопочуття, але корисних властивостей сну насправді набагато більше.

Хороший сон — ключова складова здорового способу життя, і позитивно впливає на роботу серця, збільшує концентрацію уваги, поліпшує настрій і самопочуття, знижує ризик різних захворювань і рівень стресу. Хороший сон – це наше психічне благополуччя.

Нині світу загрожує епідемія нестачі сну, або як її ще називають депривація. Найгірше, що ми можемо зробити для свого організму – несерйозно ставитися до сну. Адже сон – це базова потреба організму, яку люди в сучасному світі надто недооцінюють. Мозок вчиться уві сні, а нестача сну загрожує роздратованістю, тривожністю, депресією, втратою пізнавальних функцій (порушеннями пам'яті, уваги, здатності зосереджуватись), ожирінням і загалом може гальмувати розвиток дитини. Варто також пам'ятати про правильне харчування і фізичну активність.

 Відсутність сну може призвести до депресії. Не можна до цього безпечно ставитися. Порушення сну – це серйозний симптом, який може говорити про безліч захворювань. Багато спеціалістів, рекомендують дітям до 10 років спати по 10-12 годин. Адже після 12-ти років діти поступово налаштовуються на режим "сови": лягають і прокидаються пізніше.У людини є такий гормон – мелатонін. Він виділяється в темну пору доби і впливає на нашу здатність засинати. Чому нам частіше хочеться спати у холодну, дощову погоду чи взимку? Тому що немає сонця, яскравого світла – тобто мелатонін виділяється навіть удень. Але чому в багатьох випадках блокується вироблення мелатоніну? Тому що за його виділення відповідають очі. Не секрет, що і діти, і батьки на ніч дивляться гаджети. Фактично ми отримуємо велику кількість світла саме синього спектру через гаджет. Якщо дитина за годину до сну не відклала смартфон, а до останнього дивиться в екран, то фактично вироблення мелатоніну блокується і дитина не може заснути. А найпродуктивніша стадія сну – глибока (з 23-ї до 3-ї ночі). На жаль, більшість дорослих, а інколи і діти, лягають пізніше і тому втрачають найважливішу фазу продуктивного сну. Тому що через поверхневий сон ми не висипаємось.

Усі спеціалісти радять такі прості правила гігієни сну:

1. У кімнаті повинна бути максимальна темрява.

2. Жодного холодного синього світла перед сном (гаджети!). За 2 години до сну надавати перевагу жовтому теплому світлу.

3. Не переїдати на ніч.

4. Відмовитися від активних ігор перед сном.

5. Матрац повинен бути помірної твердості, невисока подушка, провітрене приміщення.

6. Бажано лягати спати в один і той самий час.

7. Добре, якщо в сім'ї є певні ритуали перед сном – почитати, поговорити, заснути з улюбленою іграшкою.

8. Чим м'якший підйом, тим краще для дитини. (прокидатися за годину до виходу до школи). Дитина може ходити по квартирі, ходити в туалет, умиватися, одягатися, переодягатися 8 разів, якщо не сподобався одяг, але головне – не спати.

З питання сну психологи одностайні: немає жодних справ у дитячому житті, важливіших за сон. 




© 2022 Сторінка психолога, пр.Шкільний. 8, м. Василівка, 71600
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати